FM 2014: Utrzymać pozycję lidera (#3)

Witam! Komplet punktów w pierwszych pięciu meczach Ekstraklasy był zaskoczeniem również dla mnie. W nieobliczalnej lidze, w której każdy z każdym może przesrać mecz my póki co tylko wygrywaliśmy. Pozycja lidera nie była więc przypadkowa. Ale jak powszechnie wiadomo trudniej jest się utrzymać na szczycie, aniżeli się na niego wdrapać. W najbliższych meczach naszą formę sprawdzą Legia Warszawa, Zagłębie Lubin, Ruch Chorzów, Cracovia i Lech Poznań. Cel minimum - 10 punktów. Do boju!

EKSTRAKLASA 6. kolejka: Wisła Kraków - Legia Warszawa (23.08.2013)

Nie trzeba być futbolowym omnibusem by wiedzieć, że potencjał piłkarski był zdecydowanie po stronie Legionistów. Dla przykładu znany portal transfermartk.de wycenił wartość składu stołecznego klubu na 19,25 mln dolarów, przy zaledwie 5 mln dolarów po stronie naszych grajków. Ponadto traf chciał, że zbliżające się spotkanie wcięło się w terminarzu pomiędzy dwumecz Legii o historyczny awans do Ligi Mistrzów. Przeciwnikiem "wojskowych" był cypryjski APOEL Nikozja. W pierwszym meczu u siebie polski klub wygrał 2:0 po bramkach Dvalishvilego i Brzyskiego. Czy oznaczało to, że goście odpuszczą spotkanie lub zagrają rezerwowym składem? Raczej nie! Szczególnie po dwóch kompromitujących porażkach na własnym boisku z Widzewem i Górnikiem. Dość, czas na nas. Krótko, skład dokładnie taki sam jak w ostatnim wygranym 2:0 meczu z Piastem Gliwice. Miałem wątpliwości co do Pawła Brożka i Semira Stilicia - obaj bez formy. Ostatecznie dostali szansę.

Skład: Miśkiewicz - Brożek, Bunoza, Głowacki, Jovanović - Dudka, Bouazza, Wilhelmsson, Stilić - Sebo, Brożek

Opis meczu: Moje prognozy się potwierdziły i Legia wyszła na mecz w najmocniejszym składzie, nie było mowy o oszczędzaniu piłkarzy czy też lekceważącym podejściu. Pomimo dotychczas najwyższej w tym sezonie frekwencji i pełnego wsparcia sympatyków to stołeczny klub zadał pierwszy cios. Niby nic... rzut rożny, piłka spada na głowę Dossy Juniora, a ten bez mrugnięcia okiem pakuje ją do bramy. Miśkiewicz bez szans, 0:1 dla Legii. Nie o takim początku meczu marzyłem. Ale co to? Deja vu? Tylko koszulki nie te. Analogiczna sytuacja, rzut rożny po drugiej stronie boiska, tym razem do piłki dochodzi nasz stoper - Arek Głowacki i jest 1:1. Zupełnie szczerze przyznam, że to klub ze stolicy był przez 90 minut stroną dominującą, co potwierdza liczba oddanych strzałów i posiadanie piłki. Jednak nie potrafili przełożyć tego na bramkę, całe szczęście. Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, z przebiegu całego spotkania jestem zadowolony z cennego punktu.. W następnej kolejce do Krakowa przyjedzie Zagłębie Lubin więc nie widzę innej możliwości jak zdobycie kompletu oczek, a wbrew wszystkiemu Legii życzę historycznego awansu do Ligi Mistrzów.

Ciekawsze wyniki 6. kolejki Ekstraklasy:
Pogoń Szczecin - Lech Poznań 1:3 (Murawski - Ubiparip 2, Szyndrowski sam.)
Jagiellonia Białystok - Zagłębie Lubin 1:1 (Balaj - Papadopoulos)

LIGA MISTRZÓW: Losowanie grup (29.08.2013)

Legia Warszawa w rewanżowym meczu o awans do fazy grupowej Ligi Mistrzów pokonała na wyjeździe 0:1 cypryjski APOEL Nikozja i po siedemnastoletniej przerwie awansowała do najbardziej elitarnych rozgrywek piłkarskich w Europie. To szansa na ogromny progres dla stołecznego klubu ale i dla całej piłkarskiej Polski. Sprawdź na kolo Legioniści trafili w fazie grupowej, nie przekreślałbym ich szans na awans. Mam nadzieje, że uda mi się osiągnąć z Wisłą podobny sukces... droga przed nami jak z Krakowa do Kansas więc do pracy!

PUCHAR POLSKI: Losowanie drugiej rundy (30.08.2013)

Pierwszoligowy Stomil Olsztyn będzie naszym rywalem w drugiej rundzie Pucharu Polski, mecz odbędzie się na wyjeździe. Olsztynianie zajmują obecnie ósmą lokatę w Pierwszej Lidze. Ciekawie zapowiada się również konfrontacja Arki Gdynia z Warszawską Legią oraz GKS Bełchatów z Zawiszą Bydgoszcz. Tak na marginesie nie przewiduję komplikacji w związku z awansem do kolejnej rundy ale czy to nie zbytnia pewność siebie?

EKSTRAKLASA 7. kolejka: Wisła Kraków - Zagłębie Lubin (30.08.2013)

Zagłębie Lubin powoli pracuję w tym sezonie na miano "czarnego konia" rozgrywek. Pozyskany przed sezonem Łukasz Janoszka, który strzela jak na zawołanie (6 bramek w 5 meczach) oraz 4. pozycja w T-Mobile Ekstraklasie to wynik przyjmowany w Lubinie z dużą aprobatą. Ja po niezbyt udanym remisie z Legią bezwzględnie liczyłem na trzy punkty. Na ławce usiadł nasz gwiazdor Semir Stilic - kompletnie pozbawiony formy. W jego miejsce wskoczył Łukasz Garguła, który pierwszy raz wybiegnie w obecnym sezonie w pierwszej jedenastce. Podobne plany miałem również co do Pawła Brożka ale postanowiłem, że w drugiej połowie dam szansę Rafałowi Boguskiemu.

Skład: Miśkiewicz - Brożek, Bunoza, Głowacki, Jovanović - Dudka, Bouazza, Wilhelmsson, Garguła - Sebo, Brożek

Opis meczu: Początek spotkania to istny pinball. 2. minuta wrzuta z prawej flanki od Wilhelmssona prościutko na głowę Filipa Sebo i 1:0. Czwarta bramka Słowaka w obecnym sezonie. Chciałem pójść za ciosem, a gdzież tam? Nie zdążyłem! Wznowienie gry przez "miedziowych" i po dosłownie trzech podaniach Aleksander Kwiek (były piłkarz Wisły) wyrównuje wynik meczu. Szykuję się wynik "hokejowy" - pomyślałem. Nic bardziej mylnego. Pomimo, że zaleciłem grę ofensywną, a w drugiej połowie na boisku pojawili się Semir Stilić, Rafał Boguski i Emmanuel Sarki wynik nie drgnął. Najlepszą charakterystyką pozotałej części meczu będzie jej brak. Niestety, tracimy pozycję lidera na rzecz Lecha Poznań. Czyżby po serii zwycięstw przyszła seria remisów?

Ciekawsze wyniki 7. kolejki Ekstraklasy:
Korona Kielce - Lech Poznań 0:2 (Jankowski, Kownacki)
Górnik Zabrze - Piast Gliwice 3:1 (Madej, Sobolewski, Zachara - Rabiola)
Lechia Gdańsk - Legia Warszawa 1:1 (Grzelczak - Brzyski)

EKSTRAKLASA 8. kolejka: Wisła Kraków - Ruch Chorzów (03.09.2013)

Mecz z Ruchem Chorzów kończył niechlubną trylogię spotkań na własnym boisku. A może to ja wymagam od nich zbyt wiele? Skład się dopiero krystalizuje, taktyka ciągle jest ogrywana, a my ze stratą dwóch punktów do lidera zajmujemy drugie miejsce w tabeli nie mając na koncie ani jednej porażki. Tak czy inaczej chcąc walczyć o najwyższe cele w Ekstraklasie nie mogłem pozwolić sobie na stratę punktów w trzecim meczu z rzędu. W związku z mizerną formą Pawła Brożka zdecydowałem się zagrać jednym napastnikiem (Filip Sebo), a drugiego cofnąć na pozycję ofensywnego pomocnika i zagrać tam duetem Stilić - Chrapek (wrócił po zawieszeniu).

Skład: Miśkiewicz - Brożek, Bunoza, Głowacki, Jovanović - Dudka, Bouazza, Wilhelmsson, Stilić, Chrapek - Sebo
Opis meczu: Delikatna korekta ustawienia okazała się strzałem w dziesiątkę. To co wyprawiał Semir Stilić w środku pola dwukrotnie przewyższa poziom naszej Ektraklasy. Trzy asysty na najwyższym poziomie, egzekutorom pozostawało najczęściej tylko dostawiać nogę. Czwarte i piątek trafienie Wilhemssona czyni z niego najskuteczniejszego strzelca drużyny. A potwierdzeniem dobrej formy Christiana jest powołanie na zgrupowanie reprezentacji Szwecji, pomimo wieku 33 lat.

Ciekawsze wyniki 8. kolejki Ekstraklasy:
Górnik Zabrze - Cracovia 5:1 (Zachara 4, Madej - Rakels)
Widzew Łódź - Lech Poznań 0:2 (Formella 2)
Korona Kielce - Podbeskidzie Bielsko-Biała 2:2 (Trytko, Rui - Staporski, Szymanek)

ELIMINACJE DO MISTRZOSTW ŚWIATA: Reprezentacja Polski (06.09.2013, 09.09.2013)

Reprezentacja Polski wygrała dwa mecze grupowe w ramach eliminacji do Mistrzostw Świata w Brazylii. Inaczej być nie mogło. Pierwsze spotkanie 3:0 (Błaszczykowski, Casadei sam., Polański) z San Marino, drugie 1:0 (Błaszczykowski) z Mołdawią. Nie zmienia to faktu, że na dwa mecze przed zakończeniem eliminacji sytuacja naszej Reprezentacji łatwa nie jest. Sprawa jest prosta, żeby awansować trzeba wygrać ostatnie dwa spotkania z Anglią i Czarnogórą. Czy to możliwe

EKSTRAKLASA 9. kolejka: Cracovia - Wisła Kraków (15.09.2013)

Derby Krakowa to mecz o znacznie większej stawce niż trzy punkty w ligowej tabeli. Moje dotychczasowe wyniki pójdą w niepamięć jeśli w meczu ze znienawidzoną Cracovią rywalem osiągnę niechlubny wynik. Dlatego jakiekolwiek przedmeczowe analizy nie miały według mnie sensu. Należało wystawić najsilniejszy skład i nastawić się na walkę od pierwszej do ostatniej minuty. Wyjściowa jedenastka identyczna jak w meczu z Ruchem Chorzów

Opis meczu: Typowy derbowy pojedynek. Brzydki, dużo fauli - mało konstruktywnej gry, dużo szarpaniny i nerwowości. Ale to wszystko jest nieważne. Filip Sebo daje trzy punkty i prymat Wisły w Krakowie na najbliższe miesiące. Ileż podobnych bramek zdobyliśmy już Wisełką? Wrzutka z prawej flanki, a Słowak na posterunku - piąty raz w tym sezonie. Cieszy kolejny mecz "na zero z tyłu". Niestety w dalszym ciągu nie możemy wrócić na fotel lidera ze względu na wyjątkową formę Kolejorza, który na własnym boisku pokonał Jagiellonię Białystok. Czyżby w lidze zapanował poznańsko-krakowski duopol? Za tydzień wyjazd do Poznania - najtrudniejsze spotkanie rundy jesiennej.

Ciekawsze wyniki 9. kolejki Ekstraklasy:
Zagłębie Lubin - Górnik Zabrze 2:2 (Janoszka 2 - Zachara, Przybylski)
Legia Warszawa - Śląsk Wrocław 3:2 (Łukasik, Sa 2 - Plaku, Paixao)
Lech Poznań - Jagiellonia Białystok 2:1 (Trałka, Ubiparip - Jankowski)

PUCHAR POLSKI 2 runda: Stomil Olsztyn - Wisła Kraków (18.09.2013)

W Olsztynie szansę gry otrzymało kilku rezerwowych: Bieszczad, BurligaNalepa, Uryga, Sarki, Garguła i Brożek. Raz, ze względu na zbliżający się mecz wyjazdowych z Lechem, a dwa, że do tej pory forma kilku z nich była dla mnie zagadką.

Skład: Bieszczad - Jovanović, Bunoza, Nalepa, Burliga - Uryga, Sarki, Bouazza, Stilić, Garguła - Brożek

Opis meczu: Zwycięstwo zgodnie z planem.Niestety po kapitalnej pierwszej połowie zakończonej wynikiem 0:3, w drugiej części meczu w nasze poczynania wdała się nonszalancja i nadmierna pewność siebie. Efekt? Bramka honorowa dla Stomilu. Czekamy na rozlosowanie przeciwnika w trzeciej rundzie Pucharu Polski. Jak to naszym krajowym pucharze nie obyło się również bez niespodzianek. I tak Dolcan Ząbki wyrzucił z rozgrywek Koronę Kielce wygrywając 2:1.

EKSTRAKLASA 10. kolejka: Lech Poznań - Wisła Kraków (21.09.2013)

Mecz o fotel lidera po 10 kolejkach, równie ważny dla nas jak i dla "Kolejorza" - coś więcej niż kolejna ligowa sobota. Garść statystyk. Po dotychczasowych spotkaniach w lidze najlepszą obroną w lidze pochwalić może się Lech (3 bramki stracone). Najskuteczniejszy atak w lidze to również Lech (22 bramki). Ale i nas nie można w obecnym sezonie nie można zaliczyć do grupy "chłopców do bicia". Walczymy dzielnie i tym razem będzie podobnie. Wystawiamy najmocniejszą jedenastkę, zagramy podobnie jak w ostatnich meczach na jednego napastnika (Sebo) i dwóch ofensywnych pomocników (Chrapek, Stilić). Po cichu liczyłem na Bośniaka, który po 2 latach przerwy wraca na Bułgarską ale w "nieco" innej roli.

Skład: Miśkiewicz - Jovanović, Bunoza, Głowacki, Burliga - Dudka, Bouazza, Wilhelmsson, Chrapek, Stilić - Sebo
Opis meczu: Oba zespoły rozpoczęły mecz tak skoncentrowane na tym, by przede wszystkich nie stracić bramki, że pierwsze 30 minut można powiedzieć, że... się odbyło. Gra w przeważającej części toczyła się w środku pola, a z minuty na minutę mecz się zaostrzał. 44. minuta Manu Arboleda "skakował" w polu karnym Semira Stilica. Rzut karny. Do piłki natychmiast doskoczył Bośniak, nie miałem wątpliwości, że zamieni go na bramkę. Tak jest! Bardzo ważny gol, Stilić przypomina się fanom "Kolejorza". Na drugą połowę gospodarze wyszli maksymalnie "wkurzeni", przejęli inicjatywę, a my siłą rzeczy zdecydowaliśmy się na grę z kontry. I wymęczyli... 77. minuta jedną z zespołowych akcji kończy Daylon Claasen. Dość z tą grą z kontry! Wóz albo przewóz, zarządziłem ofensywę. Ostatnie 10 minut to cios za cios. Ten decydujący zadał Hameur Bouazaa. Oznaczało to komplet punktów w arcyważnym meczu i fotel lidera.